Themes - Twenty Fifteen - en to gl_ES translation catalogue (100 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
gl_ES: O noso tema por defecto 2015 é limpo, centrado no blog, e deseñado para maior claridade. A Tipografía simple, pódese ler nunha ampla variedade de tamaños de pantalla, e adecuado para múltiples idiomas. Deseñámolo utilizando un enfoque móbil primeiro, é dicir, o seu contido toma o centro do escenario, con independencia de que os seus visitantes cheguen via smartphone, tablet, portátil ou computadora de escritorio.

en: Snacks
gl_ES: Aperitivos

en: Swimsuit
gl_ES: Traxe de baño

en: Water Bottle
gl_ES: Botella de auga

en: Camera
gl_ES: Cámara

en: Towels
gl_ES: Toallas

en: As I watched, the planet seemed to grow larger and smaller and to advance and recede, but that was simply that my eye was tired. Forty millions of miles it was from us — more than forty millions of miles of void. Few people realize the immensity of vacancy in which the dust of the material universe swims.
gl_ES: Mentres observaba, o planeta parecía agrandarse e  empequenecerse e avanzar e retroceder, pero iso era simplemente que o meu ollo estaba canso. Estaba a corenta millóns de quilómetros de nós — máis de corenta millóns de quilómetros baleiros. Poucas persoas danse conta da inmensidade do baleiro no que nada o po do universo material.

en: You don’t need a lot, trust us!
gl_ES: Non necesitas moito, confía en nós!

en: What to pack for the beach
gl_ES: Que levar á praia

en: Columns with a List
gl_ES: Columnas cunha lista

en: A boatload of people putting back came leaping out as I rushed past. The stones under my feet were muddy and slippery, and the river was so low.
gl_ES: Un barco cheo de persoas que regresaban saltaba cando eu pasaba apresuradamente. As pedras baixo os meus pés estaban embarradas e esvaradías e o río estaba moi baixo.

en: Travels
gl_ES: Viaxes

en: I faced about again, and rushed towards the approaching Martian, rushed right down the gravelly beach and headlong into the water. Others did the same.
gl_ES: Volvín dar a cara e abalanceime cara ao marciano que se achegaba, precipiteime pola praia de grava e metinme de cabeza na auga. Outros fixeron o mesmo.

en: Adventure
gl_ES: Aventura

en: Two Columns with Images
gl_ES: Dúas columnas con imaxes

en: City, State, 00000
gl_ES: Cidade, Provincia, 00000

en: 123 Main Street
gl_ES: Rúa Principal, 123

en: Address
gl_ES: Enderezo

en: (123) 555-5555
gl_ES: +34 999 999 999

en: Phone
gl_ES: Teléfono

en: Follow us
gl_ES: Síguenos

en: example@example.com
gl_ES: exemplo@exemplo.com

en: Email
gl_ES: Correo electrónico

en: Contact area
gl_ES: Área de contacto

en: Our default 2015 theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen’s simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages.
gl_ES: O noso tema por defecto para 2015 é limpo, centrado no blog e deseñado para ser claro. A tipografía sinxela e directa de  Twenty  Fifteen é lexible nunha ampla variedade de tamaños de pantalla e é adecuado para varios idiomas.

en: A pier at sunset
gl_ES: Un embarcadoiro á tardiña

en: A pier with seagulls.
gl_ES: Un embarcadoiro con gaivotas.

en: A pier with a seagull.
gl_ES: Un embarcadoiro cunha gaivota.

en: Gallery and Description
gl_ES: Galería e descrición

en: Light Blue
gl_ES: Azul claro

en: Bright Blue
gl_ES: Azul brillante

en: Blue Gray
gl_ES: Gris azulado

en: Dark Purple
gl_ES: Morado escuro

en: Light Pink
gl_ES: Rosa claro

en: Medium Pink
gl_ES: Rosa medio

en: Dark Brown
gl_ES: Marrón escuro

en: White
gl_ES: Branco

en: Light Gray
gl_ES: Gris claro

en: Dark Gray
gl_ES: Gris escuro

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
gl_ES: Un comentario en &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
gl_ES: Deixa un comentario<span class="screen-reader-text"> en %s</span>

en: Previous post:
gl_ES: Artigo anterior:

en: Previous
gl_ES: Anterior

en: Next post:
gl_ES: Artigo Seguinte:

en: Next
gl_ES: Seguinte

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
gl_ES: Resultados da busca para: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
gl_ES: Tamaño completo

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
gl_ES: Etiquetas

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
gl_ES: Categorias

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
gl_ES: Autor

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
gl_ES: Publicado o

[ctx: Used before post format.]
en: Format
gl_ES: Formato

en: Featured
gl_ES: Destacado

en: Newer Comments
gl_ES: Comentarios recentes

en: Older Comments
gl_ES: Comentarios máis antigos

en: Comment navigation
gl_ES: Navegación de comentarios

en: Blue
gl_ES: Azul

en: Purple
gl_ES: Púrpura

en: Pink
gl_ES: Rosa

en: Yellow
gl_ES: Amarelo

en: Dark
gl_ES: Escuro

en: Default
gl_ES: Predeterminado

en: Header and Sidebar Background Color
gl_ES: Cor de Fondo da Cabeceira e Barra lateral

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
gl_ES: Aplicado á cabeceira en pantallas pequenas e a barra lateral en pantallas anchas.

en: Header and Sidebar Text Color
gl_ES: Cor do Texto da Cabeceira e Barra lateral

en: Base Color Scheme
gl_ES: Esquema de cores de base

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
gl_ES: Twenty Fifteen require polo menos WordPress versión 4.1. Está executando a versión %s. Por favor, actualicea e ténteo de novo.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
gl_ES: <span class="meta-nav">Publicado en</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
gl_ES: Imaxe Seguinte

en: Previous Image
gl_ES: Imaxe Anterior

en: Menu and widgets
gl_ES: Menú e Widgets

en: Skip to content
gl_ES: Saltar ao contido

en: collapse child menu
gl_ES: colapsar menú fillo

en: expand child menu
gl_ES: expandir menú fillo

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
note: translators: To add an additional character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic', 'devanagari' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
gl_ES: sen-subconxunto

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
gl_ES: aceso

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
gl_ES: aceso

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
gl_ES: aceso

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
gl_ES: Engadir widgets aquí para a barra lateral.

en: Widget Area
gl_ES: Área de Widgets

en: Social Links Menu
gl_ES: Menú de Conexións sociais

en: Primary Menu
gl_ES: Menú principal

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
gl_ES: Fornecido con orgullo por %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
gl_ES: Parece que non atopamos o que estás tentando localizar. É posible que a busca poida axudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
gl_ES: Sentímolo, pero non hai nada que corresponda aos seus criterios de busca. Por favor, ténteo de novo con palabras distintas.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
gl_ES: Preparado para publicar a túa primeira entrada? <a href="%s">Empeza aquí</a>.

en: Nothing Found
gl_ES: Non se atopou nada

en: Edit
gl_ES: Editar

en: Pages:
gl_ES: Páxinas:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s
gl_ES: Continúe lendo %s

en: Comments are closed.
gl_ES: Os comentarios están pechados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
gl_ES[0]: %1$s comentario en &ldquo;%2$s&rdquo;
gl_ES[1]: %1$s comentarios en &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
gl_ES: Ver todas as entradas de %s

en: Published by
gl_ES: Publicado por

en: Page
gl_ES: Páxina

en: Next page
gl_ES: Páxina seguinte

en: Previous page
gl_ES: Páxina anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
gl_ES: Asemella que non hai nada neste lugar. ¿E se probas unha busca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
gl_ES: Oops! Esta páxina non se pode atopar.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
gl_ES: o equipo de WordPress
