Themes - Twenty Sixteen - en to gl_ES translation catalogue (88 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
gl_ES: Twenty  Sixteen é unha versión modernizada dun deseño que sempre foi popular en  WordPress — a cabeceira horizontal cunha barra lateral dereita opcional que funciona perfectamente para blogs e webs. Dispón de axustes de cor  personalizables con bonitos esquemas de cor por defecto, utiliza un harmonioso sistema de cuadrícula fluído preparado para móbiles, e un impecable coidado en cada detalle.  Twenty  Sixteen fará que o teu  WordPress véxase bonito en calquera situación.

en: Pre-Order Now
gl_ES: Reservar agora

en: My new book “Twenty Sixteen” is available for pre-order.
gl_ES: O meu novo libro «Twenty Sixteen» está dispoñible para reservar.

en: Call to Action
gl_ES: Chamada á acción

en: Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
gl_ES: Twenty Sixteen fará que o teu WordPress se vexa bonito en todas partes.

en: Large Blockquote
gl_ES: Cita grande

en: The theme features a harmonious fluid grid using a mobile-first approach. The layout is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar.
gl_ES: O tema presenta unha harmoniosa cuadrícula fluída usando un enfoque principal para móbiles. O deseño é unha versión moderna da cabeceira horizontal cunha barra lateral opcional á dereita.

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of its custom color options and beautiful default color schemes.
gl_ES: Twenty Sixteen fará que a túa web WordPress se vexa bonita en todas partes. Aproveita as súas opcións personalizadas de cor e os seus bonitos esquemas de cor por defecto.

en: Big Title with Two Columns Text
gl_ES: Título grande con duás columnas de texto

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of custom color options, beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail.
gl_ES: Twenty Sixteen fará que a túa web WordPress se vexa bonita en todas partes. Aproveita as opcións personalizadas de cor, os bonitos esquemas de cor por defecto, unha harmoniosa cuadrícula fluída que usa un enfoque principal para móbiles e un pulido impecable en cada detalle.

en: Twenty Sixteen is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar. It works perfectly for WordPress websites and blogs.
gl_ES: Twenty Sixteen é unha versión moderna da cabeceira horizontal cunha barra lateral opcional á dereita. Funciona perfectamente para webs e blogs WordPress.

en: Large heading with short description
gl_ES: Encabezado grande con descrición curta

en: Bright Red
gl_ES: Vermello brillante

en: Dark Red
gl_ES: Vermello escuro

en: Medium Brown
gl_ES: Marrón medio

en: Dark Brown
gl_ES: Marrón escuro

en: Light Blue
gl_ES: Azul claro

en: Bright Blue
gl_ES: Azul brillante

en: Blue Gray
gl_ES: Gris azulado

en: White
gl_ES: Branco

en: Light Gray
gl_ES: Gris claro

en: Medium Gray
gl_ES: Gris medio

en: Dark Gray
gl_ES: Gris escuro

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
gl_ES: Ler máis<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Post title.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
gl_ES: Editar<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
gl_ES: Vermello

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
gl_ES: 	Un comentario en &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
gl_ES: Buscar

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
gl_ES: Buscar &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
gl_ES: Buscar:

en: Footer Social Links Menu
gl_ES: Menú de ligazóns sociais do  pé de páxina

en: Footer Primary Menu
gl_ES: Menú principal do pé de páxina

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
gl_ES: Engadir widgets aquí para aparecer na súa barra lateral.

en: Featured
gl_ES: Destacado

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
gl_ES: Asemella que non podemos atopar o que estás buscando. Tal vez a busca póidalle axudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
gl_ES: Síntoo, pero non hai nada que corresponda aos teus criterios de busca. Por favor, proba de novo con palabras distintas.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
gl_ES: ¿Preparado para publica-lo teu primeiro artigo? <a href="%1$s">Empeza aquí</a>.

en: Nothing Found
gl_ES: Non se atopou nada

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
gl_ES: Ver todalas entradas por %s

en: Author:
gl_ES: Autor:

en: Previous post:
gl_ES: Artigo anterior:

en: Previous
gl_ES: Anterior

en: Next post:
gl_ES: Artigo Seguinte:

en: Next
gl_ES: Seguinte

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
gl_ES: Resultados da procura de: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
gl_ES: Etiquetas

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
gl_ES: Categorias

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
gl_ES: Publicado o

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
gl_ES: Deixa un comentario<span class="screen-reader-text"> en %s</span>

[ctx: Used before post format.]
en: Format
gl_ES: Formato

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
gl_ES: Autor

en: Yellow
gl_ES: Amarelo

en: Gray
gl_ES: Gris

en: Dark
gl_ES: Escuro

en: Default
gl_ES: Por Defecto

en: Secondary Text Color
gl_ES: Cor de texto secundario

en: Main Text Color
gl_ES: Cor principal do texto

en: Link Color
gl_ES: Cor das ligazóns

en: Page Background Color
gl_ES: Cor do fondo da páxina

en: Base Color Scheme
gl_ES: Esquema de cores de base

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
gl_ES: Twenty  Sixteen require polo menos a versión 4.4 de  WordPress. Estás a usar a versión %s. Por favor, actualiza e proba de novo.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
gl_ES: <span class="meta-nav">Publicado en</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
gl_ES: Tamaño completo

en: Pages:
gl_ES: Páxinas:

en: Next Image
gl_ES: Imaxe Seguinte

en: Previous Image
gl_ES: Imaxe Anterior

en: Menu
gl_ES: Menú

en: Skip to content
gl_ES: Ir o contido

en: collapse child menu
gl_ES: colapsar menú fillo

en: expand child menu
gl_ES: expandir menú fillo

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
gl_ES: aceso

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
gl_ES: activado

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
gl_ES: activado

en: Content Bottom 2
gl_ES: Contido inferior 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
gl_ES: Aparece na parte inferior do contido, en entradas e páxinas.

en: Content Bottom 1
gl_ES: Contido inferior 1

en: Sidebar
gl_ES: Barra lateral

en: Social Links Menu
gl_ES: Menú de Conexións sociais

en: Primary Menu
gl_ES: Menú primario

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
gl_ES: Basado en %s traducido por %s

en: Comments are closed.
gl_ES: Comentarios pechados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
gl_ES[0]: %1$s idea sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
gl_ES[1]: %1$s pensamentos sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
gl_ES: Páxina

en: Next page
gl_ES: Páxina seguinte

en: Previous page
gl_ES: Páxina anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
gl_ES: Parece que non hai nada nesa ubicacion ¿queres probar a buscar?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
gl_ES: Ups! Esta páxina non se pode atopar.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
gl_ES: o equipo WordPress
